Bu görüntüler Hatay’a yakışmıyor!

Depremin yerle bir ettiği Antakya’da rezerv alan gerginliği yaşanmaya devam ediyor. Hasarsız evlerinin yıkılması projesine karşı vatandaşlar yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyor. Benzer bir etkinliğin yapıldığı Aksaray Mahallesi’nde rezerv alana karşı toplanan vatandaşlarla polis ekipleri arasında gergin anlar yaşandı. Ortaya çıkan görüntüler, dayanışmanın birlik ve beraberliğin alınan nefes kadar önemli olduğu zorlu deprem koşulları altında yaşayan kentte üzüntüyle karşılandı.

Geçtiğimiz günlerde de bir araya gelerek eylem yapan Aksaray, Akasya ve Saraykent Mahalle sakinleri itirazlarını dile getirmişti. Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürü İsmail Ceylan, “Ben bu bölümün rezerve olduğunu bilmiyordum, haberim yok. Ben şimdi bakanlıkla irtibata geçeceğim, sorunu çözeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

Belirsizliğin sürdüğü ve hukukçular tarafından tapu garantisinin olmadığıyla ilgili iddiaların gölgesinde tartışma konusu olmaya devam eden rezerv alan projeleriyle ilgili yeni bir düzenlemeye gidilip gidilmeyeceği merak ediliyor. Haber: Sabahattin Atasoy