Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü: Erkan Baş: Karar hukuk dışı

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında toplandı. Gezi Davası kapsamında halen Silivri’deki Marmara Cezaevi’nde bulunan Türkiye İşçi Partisi’nin Hatay Milletvekili Can Atalay’ın hakkındaki Yargıtay kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkındaki Yargıtay kararının, TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü.

TBMM Genel Kurulu’ndan yapılan açıklamada, “Yargıtay 3. Ceza Dairesinin Hatay Milletvekili Şerafettin Can Atalay’ın kesin hüküm giydiğine dair yazısı bilgiye sunuldu. Okunan yazı neticesinde Şerafettin Can Atalay’ın milletvekilliği Anayasa’nın 84’üncü maddesinin ikinci fıkrası uyarınca düştü” denildi.

ERKAN BAŞ: KARAR HUKUK DIŞI

TİP Genel Başkanı Erkan Baş karar okunmadan önce kürsüden bir konuşma yaptı. Kararın hukuk olduğunu savunan Baş, 1Eğer Meclis Divanı anayasayı tanımazsa burada Meclis Başkanlığı yoktur. Bu karar Meclis tutanaklarına girdiğinde sizin milletvekilliğiniz sorgulanır. Cumhurbaşkanı, bakanlar sorgulanır, her şey sorgulanır. Bir tek soru sormak istiyorum. Aklı çalışan tüm yurttaşlarımıza, vicdanı olan yurttaşlarımıza soruyorum. Şimdi karar okunacak, Can Atalay’ın milletvekilliği düşürülecek. Yani Can Atalay milletvekiliymiş değil mi? 9 aydır nasıl hapiste tutuyorsunuz? Milletvekili ise neden hapiste, milletvekili değilse neyi düşüreceksiniz? Akıl, vicdan, hukuk dışı bir girişim. Öldürseniz de vekilliğimizi düşürseniz de size asla boyun eğmeyeceğiz. Hatay halkı size asla boyun eğmeyecek. Elinizden geleni ardınıza koymayın” dedi.