“Cennetten bir köşe” sitesinde 4 kişi daha tutuklandı

Savaş, “Belediye, bu işi yapanlar, çok sorgulanırsa onlara yazık etmiş oluruz” demişti!

6 Şubat’ta meydana gelen depremde yıkılan Rönesans Sitesi’nin sorumlularından 4 kişi daha tutuklandı. “Cennetten bir köşe” sloganıyla pazarlanan ve yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği sitede, gözaltına alınan 5 sorumludan 4’ü tutuklandı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından, Hatay’da yıkılan binalardaki ölüm ve yaralanmalarla ilgili kusuru olan kişilere yönelik soruşturmalar devam ediyor.

Son olarak Ekinci Mahallesi İnönü Bulvarı’nda 2012 yılında yapılan ve depremde yıkılması sonucu yaklaşık bin kişinin hayatını kaybettiği Rönesans Sitesi’nin müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun’un eşi D.B. Coşkun, statik proje ve uygulama denetçisi B.S, uygulama denetçisi M.H.E, yapı denetim şirketinin yetkilisi ve müdürü A.K, kontrol elemanı Ö.A. hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Gözaltına alınan şüphelilerden 4’ü, işlemlerinin ardından çıkarıldığı nöbetçi hakimlikçe tutuklanırken D.B. Coşkun ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Daha önce sitenin müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun yurtdışına kaçma hazırlığındayken yakalanarak tutuklanmıştı. Sitenin yapı denetim sorumlusu Ali Onur Çinçinoğlu ve sitenin mühendislerinden E.D. tutuklu bulunuyor. Yurtdışında bulunan ortaklardan Hüseyin Yalçın Coşkun için ise iade talebi bulunuyor.

LÜTFÜ SAVAŞ NE DEMİŞTİ?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Rönesans Rezidans müteahhidinin yurtdışına kaçma hazırlığındayken yakalanmasının ardından yaklaşık bin kişiye mezar olan yapının müteahhidini koruyan ifadeler kullanmıştı. Savaş, “Kendisi idealist bir insan. Belediye, bu işi yapanlar, çok sorgulanırsa onlara yazık etmiş oluruz” sözleriyle büyük eleştiri almıştı. Haber: Sabahattin Atasoy