CHP’de Lütfü Savaş krizi: Adaylığı iptal edilecek mi?

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda 31 Mart yerel seçimlerde yeniden aday olan Lütfü Savaş’ın 6 Şubat’ın yıl dönümünde depremzedeler tarafından prostesto edilmesinin yankıları sürüyor. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Savaş’ın adaylığının yeniden gözden geçirileceğini söyledi.

Günaydın, “Yurttaşın bu kadar kitlesel protestosu varsa, siyaset kurumu sessiz kalması düşünülemez. Deprem bölgesinde böyle bir protesto varsa ‘Bu protesto provokasyon sonucudur’ gibi laflar etmenin anlamı yok. Belki de vardır içlerinde ama orta yerde bir kitlesel işin olduğu ortadadır. Dolayısıyla bunu değerlendirmek gerekir. Bu değerlendirmeden ne sonuç çıkar PM’nin iradesinin ortaya koyacağı şeydir.  Protestolardan ortaya çıkacak sonuçlar, CHP MYK’sında ve PM’sinde değerlendirilecektir” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin başkan adayı Lütfü Savaş, 6 Şubat anmasının yapıldığı saatte alana giriş yaptığında yüzlerce kişinin protestosuyla karşılamış, uuhalama seslerini “İstifa” sloganları takip etmişti. Vatandaşlar, Lütfü Savaş’ın adaylığından dolayı CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i de protesto etmişti. Haber: Sabahattin Atasoy