Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı kuruldu

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonunda 2019 yılında başlatılan “Geleceğe Nefes” kampanyası kapsamında Ülkemizin 81 ili ve 922 ilçesinde eş zamanlı olarak etkinlikler düzenlendi. 11 Kasım Millî Ağaçlandırma Günü münasebetiyle “Geleceğe Nefes / Cumhuriyete Nefes” sloganıyla Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına, ülkemizin 2023 farklı bölgesinde milyonlarca fidan dikilerek her ilimizde 100. Yıl Cumhuriyet Ormanları kuruluyor.

Bu vesileyle Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın katılımıyla Antakya ilçemizin sınırları dahilinde olan Gülderen mevkiinde fidan dikme etkinliği gerçekleştirildi.

Fidan dikme etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Vali Masatlı, doğal çevrenin tüm unsurlarıyla bir bütün olduğuna vurgu yaparak “İnsan olarak sadece kendi varlığımızın idamesi için değil, tabiattaki bütün canlıların korunması ve yaşatılması için de büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Ağacından kuşuna, börtü böceğinden akarsuyuna, atmosferine kadar çevrenin bir bütün olarak korunması gerektiğinin farkındayız.” dedi.

Asrın afetinde doğal çevrenin de zarar gördüğünü hatırlatan Masatlı, “Acımızı hafifletmek, daha yeşil bir Hatay’ı inşa etmek adına buradayız. Bugün hep birlikte binlerce fidanımızı, şehrimizin bereketli topraklarıyla buluşturarak 100. Yıl Cumhuriyet Ormanı’mızı kurmuş olacağız. Diktiğimiz fidanlarla birlikte umutlarımız büyüyecek; bu vatana, bu şehre ve insanımıza olan sevdamız büyüyecek. Bu, yaralarımıza merhem olabilecek tarifi imkansız bir mutluluk. Türkiye Yüzyılı’nda anlatılacak tohumdan fidana fidandan, ağaca; ağaçtan, ormana evrilen hep birlikte güzel bir hikâyemiz olacak” dedi. Haber Merkezi