Depremzede gelin ve görümce hem ağızları tatlandırıyor hem gelir elde ediyor

Hatay’da 6 Şubat depremlerinde evleri ağır hasar alan gelin görümce, beraber kurdukları halka tatlısı tezgahında aile ekonomilerine katkı sağlıyor.

Merkez Antakya ilçesi xx mahallesindeki evi depremlerde ağır hasar alan Sermin Yardımcıoğlu, Altınözü ilçesi Karsu Mahallesi’ndeki baba evine yerleşti.

Burada yengesi Fadime Yardımcıoğlu ile beraber aile ekonomisine katkı sağlamak için harekete geçen Yardımcıoğlu, halka tatlısı yapmaya karar verdi.

Bir ay süren denemelerin ardından abisine ait pikapla Altınözü ilçe merkezinde işe koyulan gelin görümce, halka tatlısı satmaya başladı.

Daha önce tatlı işi yapmamalarına rağmen ev ekonomisi için çalışmaya başlayan Yardımcıoğlu, AA muhabirine, farklı tat ve aromasıyla halka tatlısını ilçede kalıcı hale getirmek istediklerini söyledi.

Birçok kez deneme yaptıklarını sonucunda kendilerine özgün tarif elde ettiklerini aktaran Yardımcıoğlu, şöyle konuştu: “Yengemle beraber ne iş yapabiliriz diye düşündük daha sonra da tatlıcılık işini yapmayı planladık. Daha önce denememiştik ama ‘olur mu, olabilir mi’ diye sorduk kendi kendimize. Ablamın fikri üzerine bu işe giriştik. Bir ay evde çalıştık, tarifler bulduk, denedik. Bir ayın sonucunda ise kardeşime ait pikabı kendi ellerimizle hazırlayarak bu işe koyulduk.”

Kentte kadın tatlıcıların yok denecek kadar az olduğunu belirten Yardımcıoğlu, “Bizi gören müşterilerimiz tebrik ediyorlar, teşekkür ediyorlar. Olumlu tepkiler alıyoruz. Önceleri biraz şaşırıyorlardı, alışık olunmadığı için olumsuz gibi baktılar. Daha sonra insanlar başardığımızı gördüler. Herkeste olumlu tepki gösteriyor.” dedi.

Depremlerin ardından aile ekonomisine destek olmak için harekete geçtiğini kaydeden Fadime Yardımcıoğlu ise görümcesiyle beraber tezgah başına geçtiklerini söyledi.

Hayalinin daha çok yöresel lezzetler üzerine restoran açmak olduğunu aktaran Yardımcıoğlu, “Aile ekonomimize katkı için bir şeyler yapmak istedik, aklımıza da halka tatlıcılığı geldi. Baya deneme ve yanılmalarımız oldu, hatalarımız oldu. Daha sonra tezgahımızı açtık, burada da deneme yanılma ve hatalarımız oldu. Sonrasında müşterilerimiz yaptığımız tatlılarımızı beğendi. Şimdi bizlerde yaptığımız işten memnunuz, müşterilerimizde lezzetten memnun.” diye konuştu.

Yardımcıoğlu, insanların tatlılarının lezzeti ve işletmelerinin temizliği dolayısıyla kendilerini tercih ettiklerini dile getirdi. Haber: Mahmut Tuncay