Hatay, ayrımcı ve tehditkar üsluba prim vermedi: Çolak’ın sözleri hep bir ağızdan kınandı

Hatay’ın Hassa ilçesinde belediye başkanlığı seçimini kazanan AK Partili Selahattin Çolak, kendisine oy vermeyenlere ve Alevilere yönelik ayrımcı ifadeleri nedeniyle disiplin kuruluna sevk edildi. AK Parti İl Başkanı Mustafa Erdoğan, partinin toplumun her kesimini kucaklayan siyaset anlayışından ve dilinden taviz vermeyeceğini vurgulayarak, Hatay’ın kardeşlik iklimini koruyacaklarını belirtti. Hatay’da infiale yol açan ayrımcı ve tehditkar üsluba sahip Çolak’a bir tepki de Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Mehmet Öntürk’ten geldi.

ASLA KABUL EDİLEMEZ

Öntürk,  “Seçim akşamı Hassa’da yaptığı bir konuşmada Belediye Başkan Adayı Selahattin Çolak’ın sarf ettiği talihsiz ve kastı aşan sözler asla kabul edilemez.

Hatay’ımızın ve ülkemizin tüm kesimlerini kucaklayan ve kardeş kabul eden inancımızdan, anlayışımızdan, duruşumuzdan ve dilimizden asla taviz vermeyeceğiz.

EN ŞİDDETLİ ŞEKİLDE KINIYORUM

Vatandaşlarımızı ötekileştiren, ayırt eden ve ayrıştıran her türlü sözü, davranışı, uygulamayı hatta imayı dahi en şiddetli şekilde kınıyorum.

Kampanya döneminde hep vurguladığım gibi; bizler Hatay’ımız için hangi dilden, dinden, mezhepten, kökenden, dünya görüşünden, yaşam tarzından olursa olsun tüm aziz hemşehrilerimizi bir ve beraber kabul ederek yola çıktık.

GEREKEN YAPILACAKTIR

Seçim akşamı ilk verdiğim mesajda da üstüne basa basa söyledim; tek hedefimiz ve gündemimiz, oy veren vermeyen tüm hemşehrilerimize ve memleketimizin her köşesine eşitlik ve adaletle hizmet etmektir. Parti disiplin kurulumuz başta olmak üzere tüm yetkili kurullarımız bu konuda hassasiyetle harekete geçmiştir ve gereken yapılacaktır. Kardeşliğimiz, birliğimiz, Hatay’ımız var olsun” ifadelerini kullandı. Haber: Sabahattin Atasoy