Hizam Hasırcı salladı ama yıkamadı: TİP’in inadı Defneli vatandaşların değişim beklentisini baltaladı

Hizam Hasırcı salladı ama yıkamadı

TİP’in inadı Defne’li vatandaşların değişim beklentisini baltaladı

Defneliler CHP’nin kulağını çekti

Hatay’da sonucu merakla beklenen ilçelerden biri olan Defne’de, TKP’nin adayı Hizam Hasırcı yüzde 39,62 oy aldı. Seçimi kazanan CHP adayı Halil İbrahim Özgün’ün oranı ise 45,83 oldu. Hasırcı 28 bin 268 oy alırken, Özgün 32 bin 693 oy aldı. Böylelikle 4 bin 425 oy farkı ile belediye CHP’de kalmış oldu.

CHP her ne kadar seçimi kazansa da seçmenden ciddi bir uyarı aldı. CHP 2014’te yüzde 82 (66 bin 419 oy), 2019’da yüzde 68 (60 bin 217 oy) almıştı.

ERKAN BAŞ, 1 PUAN GERİDEYİZ DEYİP SEÇİMİ MANİPÜLE ETMİŞTİ

Defne’de değişimin bayraktarlığını yapan ve ilçede büyük bir heyecan yaratan Hizam Hasırcı, oy oranında AK Parti’nin altında kalan TİP’in inadı nedeniyle Defne’de belediye başkanlığını kaybetti.

Defne’de TİP 3 bin 729 oy alırken, AK Parti 5 bin 61 oy aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, seçim öncesi “Anketlere göre CHP’den bir puan gerideyiz” yalanını söyleyerek halkı manipüle etmişti.

SOLDA BİRLİK OLSAYDI, DEFNE DEĞİŞİMİ YAKALARDI

Öte yandan Defne’nin CHP’den kurtulması gerektiğini söyleyen Sol Parti adayı Serbay Mansuroğlu ise 474 oy alabildi. Tercihini TKP’den yana kullanan seçmenler solun ittifak halinde seçime girmesiyle oluşacak sinerjiyle belediyenin rahat bir şekilde kazanılacağını ancak bunun başarılamadığını ifade ederek TKP adayı Hizam Hasırcı’ya ortaya koyduğu mücadele ve halkta yarattığı heyecan dolayısıyla teşekkür etti. Haber: Sabahattin Atasoy