Kara: Konteytner kentlerdeki hırsızlık vakalarının önüne geçilsin!

CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay’daki konteyner kentlerde yaşanan güvenlik sorununa dair İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinin gerekçesinde geçen zamana rağmen sağlıklı ve güvenli yaşam alanları oluşturulamadığını vurgulayan Nermin Yıldırım Kara, “Resmi makamlardan edinilen son bilgilere göre; Hatay’da 177 konteyner kentte bulunan 51.421 hanede yaklaşık 200 bine yakın yurttaşımız kalmaktadır. 6 Şubat depremlerinin üzerinden 11 aya yakın bir süre geçmesine rağmen bu konteyner kentlerde kalan yurttaşlarımız sağlıklı ve güvenli yaşam alanlarına kavuşamamıştır. Depremzede yurttaşlarımızın da belirttiği üzere, Hatay’ın birçok noktasındaki konteyner kentlerde, güvenlik sorunu en önemli sorunlardan birisi haline dönüşmüştür.” dedi.

KLİMA ÜNİTELERİMİZ VE İNTERNET KABLOLARIMIZ DAHİ ÇALINIYOR

Konteyner kentlerde yaşanan hırsızlık vakalarının depremzede yurttaşlar üzerinde önemli sorunlara sebep olduğunu aktaran Hatay Milletvekili, “Gelen şikayetler arasında, özellikle hırsızlık vakalarının engellenemediği ifade edilmektedir. Konutların söz verilen vakitte tamamlanmaması neticesinde; depremzede yurttaşlarımız soğuk hava koşullarını konteyner kentlerde karşılamak zorunda kalmıştır. Halihazırda kış şartlarının olumsuz koşullarına, fırtına ve su taşkınlarına maruz kalan Hataylı depremzede yurttaşlar, özellikle konteynerlerdeki klimaların dış ünitelerinin çalındığından şikayetçi olmaktadır. Bunun yanı sıra, özellikle bölgedeki esnafların internet kablolarının da çalındığı bildirilmektedir. Ticari hayatın henüz canlanamadığı Hatay’da, hırsızlık vakaları esnaflarımız için daha da büyük sorunlara sebebiyet vermektedir. Konteyner kentlerin güvenliğinin sağlanması için girişlerde mutlaka bekçi kulübeleri yapılarak gece bekçilerinin görevlendirilmesi gerekiyor. Özellikle konteyner kentlerin sık ve bir arada bulunduğu bölgelerde daha büyük güvenlik açıklarının yaşandığını görüyoruz. Mutlak suretle gece bekçileri kent civarında sürekli olarak görevlendirilmeli ve gerekirse konteyner kentlerde kamera sistemleri kullanılmalıdır. Depremzede yurttaşlarımız, güvenlik sorununun bir an önce etkili tedbirle çözülmesini ve en azından konutlara yerleşene kadar sağlıklı ve güvenli yaşam alanları sağlanmasını talep etmektedir.” dedi. Haber Merkezi