Odabaşı’nda rezerv alan isyanı

Antakya ilçesi’ne bağlı Odabaşı mahallesi’nde yalnızca tek katlı ve 2 katlı müstakil evlerin bulunduğu Mustafa Kemal Caddesi’nde (Eski Odabaşı Düğün salonu karşısındaki) alanda rezerv alan projesi yapılıyor. Deprem sonrasında evleri sağlam olan, hatta depremden sonra boş parsellerine geçici barınma alanı ve prefabrik ev yaptıran vatandaşların bile evleri yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Kentsel Dönüşüm Kanunu’nda rezerv alan tanımının değiştirilmesinin ardından 6 Şubat depremlerinde büyük yıkıma uğrayan Hatay’da rezerv alan mağduriyetine sürüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın onayıyla şehrin farklı bölgelerinde sürekli rezerv alan ilan edilmesi yıkım görmemiş bölgelerin yıkımına ve yeniden inşaasına imkan veriyor. Bu da depremde evleri hasar almayan vatandaşları; yeni ev verilene kadar evsiz kalması, yeni yapılacak evler için ödeme ile borçlanmaları, hususi mülkiyetlerini kaybetmeleri, şehirdeki demografik yapının bozulması gibi olumsuz sonuçlarla karşı karşıya bırakıyor.

Rezerv alan mağduriyetinin yaşandığı bir diğer bölge de Odabaşı Mahallesi. Mahalle halkı, ortada hiçbir projelendirme, bilgilendirme yokken yıkılması planlanan hasarsız evlerine karşılık ne tür durumlarla karşılaşacakları netleşmeden yapılan uygulamanın kaldırılması için 4 Mayıs Cumartesi günü saat 17:00’de Odabaşı Mahallesi Eski Odabaşı Düğün Salonu karşısında toplanarak seslerini duyurmaya çalışacak.