Öntürk projelerini tek tek açıkladı

AK Parti’nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak ilan edilen Mehmet Öntürk, Antakya Kapalı Spor Salonu’nda vatandaşlarla bir araya gelerek seçim çalışmalarına başladı. “Hatay’da yüzler gülsün diye” sloganıyla seçim startını veren Öntürk, aday tanıtım toplantısı öncesi  babasının Kırıkhan’daki mezarını, Antakya Şehitliğini ve 6 Şubatta yaşanan depremde hayatını kaybedenlerin defnedildiği Deprem Şehitliği’ni ziyaret ederek dua etti.

Daha sonra salona geçen Öntürk, yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Hatay’dan ve Hataylı’dan övgüyle bahseden Öntürk, “Öyle bir ev ki Hatay, başkalarının farklılık diye tanımladığını evinin direği kabul eder. Öyle bir ev ki Hatay, büyük bir liderin şahsi meselesidir ve o mesele bizlerin sorumluluğundadır” dedi.

İLK 5 YILDA NELER YAPILACAK

Deprem felaketinden bahseden ve depremin yol açtığı yaraların el birliliğiyle sarılacağını ifade eden Öntürk, seçilmesi halinde  5 yıl içinde hayata geçirelecek olan projeleri açıkladı. Öntürk, “TOKİ’nin yapacağı 220 bin konutla sıcak yuvalarınıza kavuşacaksınız. 40 bini zaten şu an hazır.  Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimizi şereflendirerek konutları hak sahiplerine bizzat teslim edecek.

Susuz, yolsuz, arıtmasız köyümüz, mahallemiz kalmayacak. Ulaşılabilir köyler, yaşanabilir mahalleleri hep birlikte inşa edeceğiz.  Bizleri oldukça heyecanlandıran Amanos Tüneli Projesi hepimize hayırlı olsun. Bölgemizin çılgın projesi Amanos Tüneli Projesi ile Gaziantep’i İskenderun’a bağlayacak, bölge ekonomisini şaha kaldıracağız. Ayrıca bu yıl ihalesi yapılacak İskenderun’u Hatay’a bağlayan otoyol projemiz ile Belen kara yolundaki trafik yoğunluğunu ortadan kaldıracağız. Ekonomik yönden ve zamandan tasarruf edecek, daha güvenli bir şekilde yolculuk yapacağız. Ulaşım sorununu çözeceğiz.

Yeraltı otoparklarıyla park sorununu çözeceğiz. Altyapıyı yeniden inşa edeceğiz. Enerji ve telekomünikasyon sorununu kökten çözeceğiz. Küçük sanayi siteleriyle, esnaf çarşılarıyla, meslek grubu siteleriyle şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız. DSB’lerle istihdam sorununu kökten çözeceğiz.

Türkiye’nin en uzun sahil bandı olan Hatay’ımızın turizm master planını yapıp turizme kazandıracağız.

Ayrıca Antakyamızı açık hava müzesine dönüştüreceğiz. Yayla turizmini başlatacağız. Tarihimizi ve kültürümüzü yeniden ayağa kaldıracağız. Konferans salonları ve spor alanları yapacağız.

Yeniden yapacağımız park ve bahçelerde, mesire alanlarında çocuklarımızın cıvıl cıvıl seslerini duyacağız.  Gastronomiyi ön plana çıkarıp markalaşacağız. Tarımda şehrimizi markalaştıracağız. Sosyal politikalarla vatandaşlarımızın her daim yanında olacağız.  Köy meydanları, ilçe meydanları yapacağız. İlçelerimizi öne çıkaran en az 5 proje gerçekleştireceğiz. Sokak hayvanları konusunu kökten çözeceğiz. Balıkçı ve teknelere uygun yerler yapılmasını sağlayacağız. Bu şehrin kaynaklarını bu şehrin insanlarıyla paylaşacağız. Ve tüm bu hizmetler Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır demeyeceğiz. Reklam yapmadan icraatlerimize bakacağız” dedi.

ALGI BELEDİYECİLİĞİNİ BİTİRECEĞİZ

Göreve gelmesi halinde HBB’yi bahane üreten bir kurum olmaktan çıkaracağını ifade eden Öntürk,  “Şüphesiz ki Hatay’ımız AK Parti Belediyecilik’ini hak ediyor. Hatay’ımızı AK Parti Belediyeciliği ile buluşturmak 31 Mart’ta nasip olacak. Hatay’ımıza Gerçek Belediyecilik’in ne anlama geldiğini gösterecek, yaşatacağız.  Kurumları suçlayan, bahaneler üreten, yanlışların üstünü kapatan, yalan söyleyen, algı belediyeciliği ile vatandaşı kandırmaya çalışan zihiniyete son verecek; dürüstlüğü misyon edinen Gerçek Belediyecilik anlayışını tüm hemşerilerimize göstereceğiz” diye konuştu.

GERÇEK BELEDİYECİLİĞE SAHİP ÇIKALIM

Çok çalışarak Hatay’ın 15 ilçesindeki sorunları çözmek için mesai harcayacaklarını ifade eden Öntürk, vatandaşlara gerçek belediyeciliğe sahip çıkma çağrısında bulundu. Öntürk, “15 ilçemizin sorunlarının farkındayız ve bu sorunları en kısa sürede çözmek için kolları sıvayacağız. Nasıl mı? Tabii ki AK Parti Belediyeciliği’nin, Gerçek Belediyecilik’in çalışkanlığı ve dürüstlüğü ile. İlçe belediye başkanlarımız ve tüm meclis üyelerimizle el ele verip şehrimizi layık olduğu yere, hak ettiği yere getireceğiz. Çalışacağız, hatta çok çalışacağız. Önce güvenliğiniz ve huzurunuz için adımlar atacağız. Daima geleceğe odaklanarak, şehrimizi ileriye taşıyacağız. Şehre huzuru yeniden getirecek, yüzleri güldüreceğiz! Çünkü sadece Türkiye’nin değil, tüm dünyanın en huzurlu kentlerinden biri olmanın şanı, mirası var, bunu mutlaka yaşatacağız, var edeceğiz. Antakya’da, İskenderun’da, Defne’de, Samandağ’da, Belen’de, Dörtyol’da, Erzin’de, Arsuz’da, Altınözü’nde, Kumlu’da, Kırıkhan’da, Hassa’da, Payas’ta, Reyhanlı’da, Yayladağı’nda… Ay parçası şehrimizin her karışında yüzleri güldürmek için çalışacağız. Çocuklarımız, gençlerimiz, geleceğimiz için biz hazırız! Unutmayın, ben değil, biz varız.  Bizler Hataylıyız. Biz acılarımızı vakarla yaşarız.  Şimdi yüreğimizdeki acılara yepyeni umutlar eklediğimiz bir yolculuğa çıkıyoruz. Gelin, hep birlikte Hatay’ın mecbur olmadığı, hak etmediği, yetersiz belediyeciliğe, algı belediyeciliği yapanlara dur diyelim, bizleri güvenli yarınlara götürecek gerçek belediyeciliğe sahip çıkalım” sözlerini kullandı.

Haber: Sabahattin Atasoy