Öntürk: Tüm ilçelerimizde hayatın olağan akışı sağlanana kadar canla başla çalışacağız

Cumhur İttifakı Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Öntürk, proje tanıtım toplantısında Hatay’ın tüm sorunları çözmeye hazır olduklarını söyledi. Projeleri büyük bir emek sonucu hazırladıkları aktaran Öntürk, ilk olarak “altyapı” dedi.

İSRAFI BİTİRİP ALTYAPIYI KALICI HALE GETİRECEĞİZ

Öntürk, “Alt yapıda ne yapacağımızı planlamamız için önce sağlıklı bir veri sistemini kuracağız.  Bunun için önce altyapı bilgi sistemini kurup, altyapı mastır planını yapacağız. Etap etap ne yapacağımızı bilerek, israfı önleyecek, yapboz anlayışını ortadan kaldıracak, yatırımlarımızı bir defaya mahsus yapacak, iş gücü israfının da önüne geçeceğiz. Kanalizasyon hatlarını gözden geçirip yenileyeceğiz. Eskimiş ve atıl olan arıtma tesislerini modernize edeceğiz. Örneğin; Turunçlu atıksu arıtma tesisinde halkımızla inatlaşmayacak, bu tesisi gelecek 50 yılda hizmet verecek kapasitede ve uygun yerde inşa edeceğiz. Tüm ilçelerde atık su nakil hatlarını yenileyerek atık suların arıtma merkezine sağlıklı şekilde ulaşmasını sağlayacağız. Yağmursuyu drenaj ıslahı yaparak, sel baskınları ve su birikintileri olasılıklarını önleyeceğiz” dedi.

50 YILLIK SU PLANLAMASI YAPACAĞIZ

Hatay’daki su sorunu çözeceğini belirten Öntürk, “Sağlıklı bir su yönetiminin en önemli saç ayağı şebekelerdir. Su kaynakları yeterli olsa bile, sağlıklı ve yeterli şebeke hattına sahip olamazsak barajların ve su kapasitemizin hiçbir anlamı olmaz. Nihai amaç, sağlıklı ve yeterli basınca sahip suyun Hataylının musluğuna ulaştırılmasıdır. Şebeke doğru planlanmamış ve doğru işletilmiyorsa her bina girişine pompa koyar ve binlerce binadan enerji israfına yol açarsınız.  Bugün Reyhanlı’da, Antakya’da, Kırıkhan’da ve daha pek çok ilçemizde binalarda su pompaları var.  Bu ilkellik, Hatay için kabul edilemez. Tüm ilçelerde içme suyu şebekelerini yenileyerek kayıp kaçakları önleyeceğiz.

HATSU marifetiyle 50 yıllık su planlaması yapacağız. Köylerdeki içme suyu şebekelerini gözden geçirerek, yeni kuyular açıp, depo eksikliklerini gidereceğiz. Eskiyen ve halk sağlığını tehdit eden su depolarını yenileyeceğiz. Örneğin; Defne-Harbiye bölgesi içme suyu şebeke hatlarını süratle tamamlayacağız. Barajlar yapacağız. Bentler kurarak ilimizde belirlediğimiz uygun yerlerde 300 bin ile 500 bin metreküp arası su elde edebileceğimiz küçük baraj yapıları oluşturacağız. Bu barajlarla olası taşkınların da önüne geçerek, içme suyu ve tarımsal sulama kaynaklarını zenginleştireceğiz” dedi.

ŞEHİR MERKEZLERİNİN YENİDEN İNŞASI VE İHYASI

Şehir merkezlerinin inşasına ilişkin projelerini sıralayan Öntürk, “Şehrin toplumsal, tarihi ve kültürel hafızasının yok sayılmasına hiçbir bir zaman müsaade etmeyeceğimizin özellikle altını çiziyorum.

Tüm hemşerilerimizin can emniyeti, mal emniyeti ve mülkiyet hakkının gözetildiği bir süreci işleteceğimizden hiç kimsenin endişesi olmasın. Biz gerçekliğin dışına çıkarak, yapamayacağımız işlerin vaatlerini vermeyiz, veremeyiz. Tutamayacağımız sözleri sarf etmeyiz, edemeyiz.

Bu minvalde en çok yıkımı ve kaybı yaşadığımız Antakya’mızın yeniden ayağa kaldırılması birinci önceliğimizdir. Asi nehri ve çevresi ile ilgili hem Kadim Antakya’mızın hafızasını muhafaza edeceğiz hem de hatalardan ders çıkartarak, yapı stoku güçlü ve güvenli bir kentsel tasarım düzenlemesi ile Asi Nehrini bu şehre sembol olarak yeniden kazandıracağız. Asi Nehrine gelen suyun gerisinde oluşturacağımız rezervuar alanı ve arıtma tesislerinin deşarj suları ile nehir içerisinde yapacağımız setlemeler, yaz aylarında eksilen debi problemini çözecek, kışın oluşacak olası taşkınları da kontrol altına almamızı sağlayacaktır. Tüm ilçelerimizde hayatın olağan akışı sağlanana kadar canla başla çalışacağız. Bu hedefleri bilimsel ve akademik olarak alanında en yetkin uzmanlar, sivil toplum kuruluşlarımız, meslek odalarımız ve siz değerli hemşerilerimizle birlikte başaracağız” dedi.

Öntürk, başta Antakya olmak üzere depremde ciddi hasar ilçeler için oluşturdukları mastır planları anlattı.  Öntürk, yapılan çalışmalarda ada ada, parsel parsel, tüm mülkiyet haklarının ve bağımsız bölüm sayısının gözetildiğini belirtti.

ÖNTÜRK’ÜN ÖNE ÇIKAN VAATLERİ

Milletimizin efendisi köylülerimize gerekli değeri vereceğimiz kadirşinas bir anlayışla köylerimize yeni bir bakış açısı getireceğiz. Kentsel dönüşüm ne kadar önemli bir meseleyse, kırsal dönüşümü de o önemde ele alacağız. Çünkü insan onuruna yaraşır bir yaşam kalitesini, köylülerimize sunmakla yükümlüyüz. Köylerimizi kentleştirmeden kentte erişebileceği asgari olanaklara kavuşmasını sağlamalıyız

YOLLARIMIZ VE ULAŞIM

Yollar, şehirlerin can damarlarıdır. İşe mastır ulaşım planlamasını yapmakla başlayacağız. Tüm şehir içi yollarımızı mastır ulaşım planına göre 2 aşamada yapacağız. İlk aşamada acil eylem planını hazırlayıp, bu eylem planı kapsamında olağan akıştaki acil müdahaleleri yapacağız. Büyükşehir yol ağındaki alt ve üst geçit gereksinimi olan noktaları tespit edecek ve ivedilikle inşasını tamamlayacağız.

İkinci aşamada 30 yıllık mastır ulaşım planını bitirip, tüm Hatay’ın ulaşım yatırımlarını bu plana göre gerçekleştireceğiz. Nihai olarak; tüm ana arterlerimiz, ilçeler arası yollarımız, yeni açılacak yollarımız, bağlantı kavşaklarımız, köy ve yayla yollarımız ile üretim yollarımızı konforlu bir ulaşım ağıyla 5 yılda eksiksiz hale getireceğiz.

ŞEHİRLERARASI OTOBÜS VE ŞEHİRİÇİ MİNİBÜS TERMİNALLERİ

Şehirlerarası otobüs terminallerini şehrin mevcut trafiğine yük olmayacak veya en az yük getirecek doğru noktalarda kuracağız. Bilet satış ünitelerinden dinlenme alanlarına, ücretsiz internetten anne/çocuk odalarına, sosyal ve ticari donatılarından kütüphanesine kadar her açıdan hemşerilerimizin konforlu kullanımına uygun terminallerimiz şimdiden Hatay’ımıza hayırlı uğurlu olsun.

SEBZE-MEYVE- BALIK HAL TESİSLERİ

Hatay’ımıza yakışır kompleks ve entegre hal tesisleri inşa edeceğiz.

Güçlü bir alt yapıyla beraber, kendi içinde rahat işleyen bir trafik düzenine sahip, yönetim merkezi olan, geniş yolları, yeterli kapasiteye sahip otoparkları, kuru depolamadan soğuk hava depolarına, bankalarından restoranlarına, ibadethaneden otellere kadar planlanmış ve tasarlanmış kompleks tesisler inşa edeceğiz.

TURİZM VE KÜLTÜR

Öncelikle turistik amaçlı sahil yapılaşması için planlamayı acilen bitireceğiz. Deniz turizminin yanında inanç, yayla ve dağ sporları turizminin geliştirilmesi ve Hatay’ın kongre turizminin merkezi haline gelmesi için gayret edeceğiz. Hemşerilerimizin sahillere ve denize erişimi önündeki tüm engelleri kaldıracağız. Kıyı yapılaşmalarına standart getireceğiz. Turizm yatırımları için uygun arsalar üreteceğiz Şehir merkezindeki sahillerde mendirekler yaparak, plaj yapıları oluşturacağız. Böylece insanımızın şehir içinde ve yerleşim noktalarına yakın bölgelerde denize girmesini sağlayacağız. Her ilçemizde kültür sanat etkinliklerinin gerçekleştirilebileceği kültür merkezleri inşa edeceğiz. Türkiye’nin en büyük kitap fuarlarından birini Hatay’da kuracağız.

HATAY DOĞAL ÜRÜNLER VE GASTRONOMİ MERKEZİ

Hatay’ımızın ürün zenginliğini ve gastronomideki markalaşmasını sağlayacak, yılda 3 milyon ziyaretçiyi hedeflediğimiz bir merkezin projesini hayata geçireceğiz. Bu proje aynı zamanda Hatay’da üretim yapan köylümüz ve çiftçimiz için bir gelir kapısı olmakla birlikte, hizmet sektörümüzün de önünü

YENİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

İş, istihdam ve üretimin  arttırılması için organize sanayii bölgelerimizin kapasitelerinin artırılması, organize sanayii bölgelerinin kurulması için gereken imar planlamaları ile altyapı yatırımlarını yapacağız.  İhtisas OSB’Leri ile Hatay ekonomosini güçlendireceğiz.  Özellikle ayakkabı, mobilya, çelik ve gıda sektörleri için ayrı ayrı OSB’lerin planlamasını ve yatırımlarını muhakkak hayata geçirmek zorundayız.  Şehrimizin ve şehrimiz insanının  bu alanlardaki potansiyelini harekete geçirmek bizim için vazgeçilmez bir sorumluluktur.

SOSYAL BELEDİYECİLİK / “HALK İÇİN HALKLA BİRLİKTE HALKIN EMRİNDE”

Hatay-kart sadece sosyal yardım maksadıyla değil, banka sistemiyle bütünleşmiş, bir kart hüviyetinde olacak. Büyükşehir ekosistemindeki tüm yardımların yanı sıra tüm ödemeler ve sosyal yardımlar da bu kartla yapılabilecek. İhtiyaç sahibi hemşerilerimize ekonomik destekte bulunmak amacıyla, Hatay’ın her bölgesindeki yerel marketlerde kullanılabilecek Hatay-kart limiti her ay güncellenecektir.

Ders Çalışma Merkezleri

SPOR

Hatay’da sporun yaygınlaştırılması, her bir vatandaşımızın ilgi duyduğu spor dalına vakit ayırabileceği fiziki altyapı ve tesislerin yapılması birinci önceliğimiz olacak. Mevcut spor tesislerinin bakımı ve iyileştirilmesi için spor salonları, futbol sahaları, basketbol ve voleybol sahaları gibi tesislerin altyapısını güçlendirip, modernize edeceğiz. Potansiyel yeteneklerin keşfedilmesi ve geliştirilmesi için sporcu geliştirme projeleri kapsamında gençlerin spor dallarında yetenekleri doğrultusunda desteklenmeleri, antrenman programlarıyla yönlendirilmeleri ve ulusal/uluslararası düzeyde rekabetçi sporcular olarak yetişmelerini sağlayacağız. Yüzme havuzlarımızı mahalle ölçeklerine kadar yaygınlaştıracağız. “Yüzme bilmeyen kalmasın” başlıca sloganımız olacak

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK MERKEZLERİ

Malumunuz Hataylılar olarak her birimiz ağır bir travma yaşadık ve şimdi yeniden bu şehri ayağa kaldırmak için her birimiz canla başla çalışıyoruz.

Yaralarımızı hep birlikte saracak, acılarımızı birbirimize kenetlenerek azaltacağız

İşte bunun için her ilçemizde uzmanları istihdam edeceğimiz psikolojik danışmanlık ve rehberlik merkezlerimizi kuracağız. Jeolojik fay hatlarıyla mücadele ederken, tetiklenen psikolojik fay hatlarımızı da birlikte iyileştireceğiz.

MUTLU KADIN, MUTLU AİLE, MUTLU TOPLUM

Mutlu bir kadın, mutlu bir ailenin ve mutlu bir toplumun temelidir. Hatay da kadınlarımıza yönelik, pek çok proje düşündük. Kadın Yaşam Merkezlerimiz Hataylı hanımlar için, içinde hobi ve meslek kurslarının olduğu spor, diyet ve güzellik merkezlerinden oluşan ‘’ev günü odalarının’’ da olduğu lokalleri Hatay’ın her köşesinde yapacağız.

KADIN DESTEK EVLERİ

Tüm ilçelerimizde yapmayı planladığımız bu mekânlarda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile İçişleri Bakanlığımızla koordinasyon içinde; kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve destek programlarının sağlıklı uygulanabilmesi için güvenli bir şekilde misafir edilmelerini temin edeceğiz.

Her destek evinde psikolojik rehberlik hizmetleri de sunacağız.

KADIN KOOPERATİFLERİMİZ

Şu anda Hatay’ımızın her ilçesinde çalışmalarıyla gurur duyduğumuz gıda, gastronomi, el becerileri, kültür/sanat alanında faaliyet gösteren çok sayıda kadın kooperatiflerimiz var.  Sağ olsunlar, bakanlıklarımızın valiliğimizin ilçe belediyelerimizin de desteklediği bu kooperatiflerimize bizler de uygun çalışma alanları, depolama ve lojistik alanında her türlü desteği sağlayacağız.  Cansuyu destekleri vereceğiz. Bu kooperatiflerin yaygınlaşmasını ve daha çok kadınımızın istihdamına vesile olmasını temin edeceğiz.  Ürünlerinin markalaşması, satış ve pazarlama ağlarının büyümesi için gerekli altyapı ve tanıtım desteklerini vereceğiz.

ANNE DESTEKLERİ

Hataylı anneler hamilelik sürecinden itibaren bizden destek görecekler. Sağlık ve psikolojik desteklerin yanında rehberlik, çocuk yetiştirme, doğum ve çocuk bakım yardımlarıyla yanlarında olacağız. “Hoşgeldin bebek” setlerimiz ve doğum yardımlarımızla hemşerilerimizin mutluluğunu paylaşacağız.

DÜĞÜN YARDIMLARI

Mutlu bir toplumun temeli olan “aile”yi en hayati gelecek planlaması olarak görüyoruz.

Evliliğe adım atan kardeşlerimizi destekleyecek, yuvalarını huzurla kurabilmeleri için ihtiyaca göre ev eşyası katkıları da başta olmak üzere bir fon oluşturacağız.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ HATAY’IN GELECEĞİDİR

Gözümüzden sakındığımız çocuklarımızın geleceği Hatay’ın geleceğidir.

Hedefimiz; her çocuğumuzun mutlu olmasıdır. Çocuklarımızın ev ve okul arasında sıkışmış bir hayata mahkûm olmamaları, güvenli sokaklarda parklarda, ebeveynleri endişelenmeden vakit geçirebilmeleri için çok çalışacağız. Çocuklarımızı mutlu edecek bir Hatay’ı imar etmenin gayretinde olacağız.

Yaptığımız her projede çocuklarımızı da düşüneceğiz.

ÇOCUK KREŞLERİ YAPACAĞIZ

Dezavantajlı gelir grupları ve çalışan annelerimize destek için çocuklarımıza gündüz bakım evleri ve kreşler yapacağız. Yaptığımız araştırmalara göre yeterli kayıt sayısına ulaşabileceğimiz her bölgede kreşler yapmayı hedefliyoruz. Çocuklarımız için uzman pedagoglarla destek ve rehberlik hizmetleri vereceğiz.

ENGELSİZ HATAY ENGELSİZ HAYAT

Hatay’da ulaşım ve dolaşımda şehrin her köşesini engellerden arındıracağız. Bu konuda engelliler için faaliyet gösteren dernek ve vakıflarımızla ve ilgili kurumlarımızla iş birliği yapacağız.

HAŞERE İLE MÜCADELE

Üzülerek ifade ediyorum ki, şu an haşere sorunu Hatay’ımızın en büyük problemlerinden birisidir. Bu çerçevede haşere ile mücadele gibi bir başlığı proje sunumumuza koymaktan hicap duyuyorum.

Bugüne kadar son derece ilkel ve bilimsellikten uzak yöntemlerle ele alınan bu problemi bundan sonra bilimin ışığında ve en kapsamlı biyolojik yöntemlerle tüm şehir ölçeğinde ele alacağız.

Haşere ile mücadele için ayrı bir müdürlük ihdas edeceğiz.

MUHTARLARA HATAY KONAKLARI

Mahalle meclislerini toplayacağımız salonları olan Hatay muhtarına yakışır Hatay Muhtarlık Konakları yapacağız.  Doğrudan iletişim ve hızlı çözüm dönemi olacak. Bunun için İLET ÇÖZ sistemini kuracağız. Yazılımını yapacağımız mobil uygulama ile bazı sorunların dakikalar içinde çözümüne başlayacağız.

MEZARLIKLAR

Tüm mezarlıklarımızı ağaçlar ve çiçekli bitkiler başta olmak üzere yeşile büründüreceğiz. Çevre duvarlarını mimari estetikle inşa edeceğiz. Köy mezarlıkları dâhil etrafı kapalı olmayan mezarlık alanı bırakmayacağız. Mezarlık yollarının hepsini rahat bir kullanıma kavuşturacağız. Mezarlık bilgi sistemi kurup, şehir mezarlıklarının girişlerindeki kiosklarla ada parsel ve mezar yeri hakkında ziyaretçileri bilgilendireceğiz. Tüm ilçelerimizde mezarlık kapasitemizi arttırıp yeni mezarlık alanları açacağız

BELEDİYECİLİK SADECE ALTYAPI ÜSTYAPI DEMEK DEĞİLDİR!

Belediyecilik; aynı zamanda şehrimizde yaşayan her bir kardeşimizin doğumundan ölümüne hayatın her anında hep yanında olmaktır. Toplumumuzun her kesimine, her katmanına hitap etmek ve onların eğitim, kültür, sanat, çevre ile ilgili taleplerine kulak vermek ve ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Çocukların, gençlerin, yaşlıların, engelli özel bireylerin, dezavantajlı grupların, kadınıyla erkeğiyle tüm emekçilerin, depremde uzuv kaybı yaşamış kardeşlerimizin ve depremde yitirdiğimiz hemşerilerimizin geride kalan yakınlarının her zaman emrinde olmaktır.

Haber: Sabahattin Atasoy

Foto: Mahmut Tuncay