Orta hasarlı binasını güçlendirmek isteyenlerin ruhsat başvuru süresi 29 Aralık’ta bitiyor

Orta hasarlı binasını güçlendirmek isteyenler, 29 Aralık 2023 tarihine kadar güçlendirme ruhsatı verme yetkisine sahip idarelere yazılı başvuru yapacak. Ruhsat aldığı halde 1 yıl içinde güçlendirme yapmayanların binaları ağır hasarlı gibi işlem görüp yıkılacak. Varsa AFAD hak sahiplikleri düşecek ve konut teslim edilmeyecek

 

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından orta hasarlı binalara ilişkin yayımlanan genelgede vatandaşların merak ettiği sorulara yanıt verildi. Sürece ilişkin tüm bilgiler paylaşıldı. Buna göre AFAD’tan hak sahibi olsun ya da olmasın tüm orta hasarlı binalar ağır hasarlı binalar gibi işlem görecek. Orta hasarlı binasını güçlendirmek isteyenler, 29 Aralık 2023 tarihine kadar güçlendirme ruhsatı verme yetkisine sahip idarelere yazılı başvuru yapacak. İlk aşamada yazılı başvuru yeterli olacak.

BELEDİYE VE İL ÖZEL İDARELERİ BAŞVURULARI 5 OCAK’TA BİLDİRMİŞ OLACAK

Güçlendirme yapmak için başvuru yapacak olanların, başvuru yapabilmek için bütün kat maliklerinin en az beşte dördünün rızasını (apartman karar defteri veya noter onaylı belge) alması gerekecek.

Belediye veya il özel idareleri; binalarına güçlendirme yapmak için kendilerine başvuranların bilgilerini 5 Ocak 2024 tarihine kadar ÇŞİDB ve AFAD il müdürlüklerine bildirecek. Güçlendirmek için başvuru yapanların listesi ÇŞİDB ve AFAD İl Müdürlüklerine geldikten sonra bu binaların kura çekimi ve konut teslimi ile yıkım işlemleri askıya alınacak.

RUHSAT ALAMAYANLARIN HAK SAHİPLİĞİ SÜRECEK

Başvuru yapmayan orta hasarlı bina bağımsız bölüm hak sahipleri, yeni bir işleme gerek kalmaksızın AFAD il müdürlükleri tarafından kura çekimi ve konut teslimi sürecine dahil edilecek.

Belediye veya özel idareler güçlendirmek için başvuru yapanların ruhsat işlemlerini 5 Nisan 2024 tarihine kadar tamamlayacak.  Ruhsat alamayanların AFAD hak sahipliği süreceği ve konut teslimi için kuraya dahil edilecekleri de ifade edildi.

RUHSAT ALIP 1 YIL İÇİNDE GÜÇLENDİRME YAPMAYANLARIN KONUTU YIKILACAK

Ruhsat aldığı halde 1 yıl içinde güçlendirme yapmayanların binaları ağır hasarlı gibi işlem görüp yıkılacak. Varsa AFAD hak sahiplikleri düşecek ve konut teslim edilmeyecek.

29 Aralık 2023 tarihinden itibaren orta hasardan yeni hak sahibi olacak olanlar da ağır hasarlı gibi işlem görecek.

29 Aralık 2023 tarihinden itibaren orta hasardan yeni hak sahibi olacak olanlardan güçlendirme yapmak isteyenler ise hak sahipliği nihai listelerinin ilan edilmesinden itibaren 45 gün içinde belediye veya özel idareye başvuru yapacak. Belediye ve Özel İdareler başvuru tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ruhsatı düzenlemiş olacak. Haber: Sabahattin Atasoy