Rezerv alanlarda hak sahibi kimse o oturacak

Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Çevre Şehircilik Bakan Yardımcısı Vedat Gürgen Hatay’daki kalıcı konut ve rezerv alanlarıyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirildi. Bakan Yardımcısı Gürgen, rezerv alanla ilgili kamuoyuna doğru olmayan bilgilerin yayıldığını ifade etti ve arsalara devlet tarafından el konulacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığını aktardı. Gürgen, “Rezerv alan ile ilgili ortaya atılan iddialar asılsız. Her şeyini kaybetmiş insanlarda arsalarınızı devlet alacak kaygısı yaratmak bir anlam ifade etmiyor. Bu doğru değil. Bizim ne Suriye’den ne Gazze’den ne de Hatay’ın komşu ilçesinden ne de komşu apartmandan hak sahibi olmayan kişileri getirmemiz mümkün değil. Buradaki boyalı alan içerisinde daha önce kimler yaşıyor ise yine aynı kişiler yaşayacak. Şöyle bir şey hayal edebilir misiniz? Devlet 20 bin konut yapmış içerisinde ortalama 3 kişi yaşasa 60 bin kişi eklemelerle beraber diyelim 100 bin kişi. Biz bu 100 bin kişiyi başka yere mi göndereceğiz? Onlara gidin buradan başkalarını getirdik mi diyeceğiz? Bu mümkün değil bırakın 100 bin kişiyi 100 kişiyi toplayıp sizi buradan gönderiyoruz diyebilir misiniz? Bu konuda müsterih olun. Hak sahipliği kimin ise onlar oturacak ” açıklamasını yaptı.

Bu proje için devletin 100 milyar dolar harcayacağını ifade eden Gürgen, “100 milyar dolar harcıyoruz, devletin 100 milyar dolarını bu projeler için harcayacağız. Armutlu, Elektrik ve Çekmece bölgelerinde çalışmalara başladık” dedi.

İnsanların borçlandırılarak mülksüzleştirecekleri iddiasını yalanlayan Gürgen,  borç ödeyemeyecek durumda olan insanlarla karşılaştıklarını ve onların da hakları için düzenleme yaptıklarını belirterek kimseyi mağdur etmeyeceklerini söyledi. Gürgen “Borç ödeyemeyecek insanlara hakları aynı şekilde verilir. Borcunu ödeyemeyecek olana senin 1 milyon liran var 500 de bizim verdiğimiz borcun var. Biz bu verdiğimiz 500 bin TL için tapuyu ipotek edeceğiz. Vatandaşta bir gün gelip bu 500 bin TL’yi ödediğinde ipoteği kaldıracağız. Ama kapısına gidip paranı ver demeyeceğiz. O mülkünde ölene kadar yaşayacak. İnsanlar ölünce varisleri çağıracağız öderlerse hak onlara geçecek. Ama yok satın derlerse satacağız. Kime ne kadar düşüyorsa hakkını vereceğiz. Mülksüzleştirme değil fakir fukaranın hakkını gözetmeye çalışıyoruz” dedi. Haber: Sabahattin Atasoy