Rotary 2440. Bölge Hatay’a desteğini esirgemiyor

6 Şubat Depremlerinde ağır yaralar alan Hatay’a desteklerini sürdüren Rotary 2440. Bölge Federasyonu, HBB iş birliğiyle şehre ve vatandaşlara yönelik yardımlarına devam ediyor.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Rotary 2440. Bölge Federasyonu Dönem Guvernörü Ayda Özeren ve beraberindeki heyeti makamında ağırladı.

Büyükşehir bünyesinde yürütülen Kırsal Kalkınma Projesi’ne 23 bin zeytin, 23 bin sumak ile birlikte pek çok miktarda aronya ve keçiboynuzu gibi fidan desteği sağlayan Rotary, Hataylı çiftçilerin tarımsal üretim sürekliliğine katkıda bulundu.

Ayrıca Rotary, Hatay’a destek ve yardımları kapsamında 2 adet balya, 2 adet toprak analizi makinesinin yanında depremzede çocuklar için de binlerce mont ve bot yardımında bulundu.

Rotary 2440. Federasyon Bölge Başkanı Ayda Özeren, Başkan Yardımcısı Dr. Mustafa Kemal Nas, Mavişehir Rotary Kulübü’nden Başkan Filiz Kırbeyi, eşi Mehmet Nezih Kırbeyi ve Dr. Eser Ok ile Sempozyum Düzenleme Kurulu adına Prof. Dr. Ülgen Zeki Ok’la sohbet eden Başkan Savaş, bölgede Suriyeli ve İsrailliler tarafından topraklar satın alındığını hatırlattı.  Savaş, “Çiftçimize; fidan, fide, tohum ve gübre destekleri vererek topraklarını başkalarına satmalarının önüne geçmeye çalışıyoruz. İnsanlar yaptıklarıyla anılır. Bazılarının gürültüsü çok ama icraatı yok. Rotary ailesinin projemize destek ve katkılarından dolayı teşekkür ederim.” dedi.

Yabancılara toprak satışlarından dolayı kaygılı olduklarını vurgulayan Rotary 2440. Bölge Başkanı Özeren, kısıtlı kaynaklarla Hatay’a can olmaya çalıştıklarını kaydederek yeni ihtiyaçlar konusunda da destek ve yardım çalışmaları yapacaklarını dile getirdi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve Avrupa Pediatri Birliği işbirliği ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 20 Kasım’da İEÜ’de gerçekleşecek ‘Çocuklar İçin Güvenli Gıda – SAFFI’ Sempozyumunun sponsorları Hatay’ı destekliyorlar. Rotary 2440. Bölge ve Mavişehir Kulübü başta olmak üzere, Atlas ve İnci Vakıfları gibi kuruluşların da desteğiyle, Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle 1020 çocuğa mont ve bot hediye edildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ayrıca 500 çocuğa mont ve bot hediye etme kararı aldı. Sponsorlardan Bosch Hatay Bayileri, çok sayıda buzdolabı ve çamaşır makinesi, Banvit 5 ton tavuk eti, Spring Water yüksek kapasiteli bir su arıtma cihazı, EÇEV eğitim malzemeleri içeren sırt çantaları hediye etti.