Sağduyulu olalım, şiddete yer vermeyelim, devletimize güvenelim

Kayseri’de Suriyeli 5 yaşındaki bir kız çocuğunun Suriyeli bir şahsın istismarına uğramasının ardından ilde başlayan gerginlik sınır ötesine taşındı.  Suriye’de Fırat Kalkanı operasyonu ile Türk askerinin kontrol altında tuttuğu bölgelerde olaylar çıktı. Türkiye’den Suriye’ye giden tırların ve Türk plakalı araçların da taşlandığı, bayrağımıza da saldırı yapıldığı anlar kameralara yansıdı.

Bu olayların ardından gece saatlerinde Hatay’ın bazı ilçelerinde vatandaşlar Türk bayraklarıyla konvoy yaptı. Yer yer gerginlik de yaşandı.

Gergin anların yaşandığı Kırıkhan ilçesinde vatandaşlara sağduyu çağrısı yapan ilçe belediye başkanı Ömer Erdal Çelik, “Bu süreçte siz değerli hemşehrilerimden en önemli ricam, resmi kurumlarımız haricinde hiçbir açıklamaya itibar etmemenizdir. Sosyal medya ve diğer platformlarda dolaşan bilgi kirliliğine karşı dikkatli olmalı ve sükunetinizi korumalısınız. Unutmayalım ki, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, hiçbir güç bizi yolumuzdan alıkoyamaz. Hep birlikte, sağduyulu ve metanetli bir şekilde hareket ederek, ülkemizi ve milletimizi daha güzel yarınlara taşıyacağız” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı da Suriye’deki provokatif olaylara ilişkin bir açıklama yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Zanlısı hakkında devletimizin adli süreçleri işlettiği bir suçun ardından Kayseri’de yaşanan üzücü hadiselerin, sınırlarımızın ötesinde de birtakım provokasyonlara malzeme edilmesi yanlıştır. Türkiye’nin Suriye halkının esenliği için gösterdiği çabalar ve ilkeli duruşu, her türlü provokasyonun üzerindedir” denildi.

ÖNTÜRK: ŞİDDETE YER YOK

Yaşanan olaylara ilişkin bir açıklamada Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk’ten geldi. Şiddete yer verilmemesi gerektiğini söyleyen Başkan Öntürk, “Türk Bayrağı’nın gölgesinde, adalet ve huzur içinde ilelebet yaşayacağız. Sağduyulu olalım, devletimize, hukuka güvenelim. Polisimiz ve askerimizle karşı karşıya gelmeyelim. Şiddete yer yok, birliğimiz daim olsun” dedi. Haber: Sabahattin Atasoy