TEMA Vakfı: Ağaçlar Hatay’a dikilmezse bağışı kabul etmeyiz

Hatay Valiliği, enkaz kaldırma ekiplerinin bir binanın yıkımı sırasında etraftaki ağaçları sökmesine ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, ilgili firmayla görüşüldüğü, görüşmeler sonucunda bahsi geçen apartmanın yıkım ve enkaz kaldırma işlemleri tamamlandıktan sonra yine aynı özelliklere sahip ağaçların söz konusu alana diktirilmesi ve yine ilgili firmanın toplamda 100 bin lira değerindeki 2 bin ağaç fidanının Çanakkale Ağaçlandırma Sahaları’na dikilmek üzere TEMA Vakfı’na bağışlanmasının sağlandığı ifade edildi.

Bu gelişmenin ardından TEMA Vakfı’ndan açıklama geldi. Yapılan açıklamada söz konusu bağışın ancak Hatay için kullanılması durumunda kabul edileceği belirtildi. Açıklamada, “Sebebi ne olursa olsun bu ağaçların yok edilmesi, çevresindeki yaşamın ve kent belleğinin yok edilmesi anlamına gelmektedir.

Durumun anlaşılması sonrasında ilgili firma ile iletişim kurularak bağışın Hatay’da yapılacak ağaçlandırma çalışmaları için kullanılması konusunda mutabakat sağlanmıştır. Aksi durumda Vakfımıza yapılan bağışın iade edilmesinin planlandığını da bildirmek isteriz. Şubat ayında gerçekleşen ve hepimizi derin üzüntüye boğan deprem felaketinde büyük yara alan illerimizden olan Hatay’ın ve Hatay halkının her zaman yanında olduğumuzu bu üzücü vesile ile tekrar belirtmek isteriz. Hatay’da ve ülkemizin her köşesinde ağaçlandırma ve koruma çalışmalarımıza var gücümüzle devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. Haber: Sabahattin Atasoy