TSYD’den TFF’ye: Süper Kupa sözleşmesini satırı satırına açıklayın!

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Süper Kupa karşılaşması iptal edildi. İki ezeli rakip arasındaki maç, Atatürk pankartlarına ve tişörtlerine izin verilmemesi nedeniyle iptal oldu. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Suudi Arabistan’da yaşananların üzücü olduğu ifade edilirken, her Türk vatandaşı için bayrağın, milli marşın ve Atatürk’ün kırmızı çizgi olduğu belirtildi ve hiç bir gücün bunu engelleyemeyeceğine vurgu yapıldı.

Açıklamanın devamında TFF’ye şu sorular soruldu:

Biz TSYD olarak olayı bir adım daha öteye götürerek Futbol Federasyonundan, Suudi Arabistan ile imzaladığı Süper Kupa sözleşmesini satırı satırına kamuoyuna açıklamasını talep ediyoruz.

1- Sözleşmeye Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’ncü yıl kutlamaları ile ilgili özel bir madde yazdırdınız mı?

2- Maç öncesi İstiklal marşının çalınması için Suudi Arabistan yetkililerinden önceden izin istediniz mi? Bu madde sözleşmede yazılı mı?

3- Takımlar sahaya pankartla çıkabilir diye bir şart koydurdunuz mu?

4- Gene takımlar ısınmak için sahaya çıkarken, forma dışında bir tişort giyebilirler diye belirttiniz mi?

5- Yoksa her müsabaka öncesi yapılan bu prosedür unutuldu da, Suudi Arabistan yetkilileriyle son dakika ayaküstü pazarlık mı yaptınız?

6- Maç iptal edilirse taraflar şu kadar tazminat öder diye bir madde var mı? Varsa bundan kulüpler mi sorumlu, yoksa Futbol Federasyonu mu?

7- Final maçı için kaç paraya anlaşıldı? Süper Kupa oynansaydı Kulüpler ne kadar, Futbol Federasyonu kaç para alacaktı?

Türkiye Futbol Federasyonundan en kısa zamanda belgeleriyle birlikte yukarıdaki soruları da yanıtlayan bir basın toplantısı düzenlemesini bekliyoruz.