Yargıtay’a Antakyalı başkan: 37’nci turda 193 oy alan Ömer Kerkez Yargıtay Başkanı oldu

Uzun süredir kamuoyunu meşgul eden Yargıtay Başkanlığı seçimlerinde düğüm çözüldü. Yargıtay üyeleri 37’nci turda yeni başkanını seçti. 37’nci tur seçimlerinde Muhsin Şentürk’ün adaylıktan çekilmesi nedeniyle Mehmet Akarca ve Ömer Kerkez yarıştı. Mehmet Akarca’nın görev süresinin dolması nedeniyle yapılan seçimde Antakyalı olan Ömer Kerkez Yargıtay Başkanı seçildi. Kerkez seçimde 193 oy aldı.
Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca’nın 4 yıllık görev süresi 24 Mart’ta sona ermişti. Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi günü sandık başına gitmiş ancak seçimin ilk 36 turunda adaylar, 348 Yargıtay üyesinin salt çoğunluğu olan en az 175 oyluk desteği alamamıştı. Yapılan son oylamada 324 üye oy kullandı. Akarca 103, Kerkez ise 193 oy aldı. 8 üye boş oy kullanırken, 20 oy da geçersiz sayıldı.
Bu sonuçla Kerkez, üye tamsayısının salt çoğunluğunu sağlayarak 4 yıllığına Yargıtay Başkanlığı görevine seçildi.
ÖMER KERKEZ KİMDİR?
Antakya’da 1966 yılında doğan Ömer Kerkez, eğitim hayatına Antakya’da başladı ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1988 yılında mezun oldu.
Mezuniyetinin ardından, askerlik görevini Trabzon’da tamamlayan Kerkez, Hatay’da hakim/savcı adayı olarak mesleğe başladı ve çeşitli il ve ilçelerde önemli görevler üstlendi. Elbistan, Kozluk ve Erzin Cumhuriyet savcılığı görevlerini başarıyla yerine getirdi.
2017 yılında Yargıtay üyeliğine seçilen Kerkez, Yargıtay Üçüncü Hukuk Dairesi Başkanı olarak görev yaptı. Kerkez son yapılan oylamada 193 oy aldı ve Yargıtay Başkanlığı’na seçildi. Haber: Sabahattin Atasoy